• 80 - ta rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

     • 19 kwietnia przypada 80 - ta rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
      W tym roku, po raz kolejny, do akcji upamiętniającej bohaterstwo Żydów przystąpiło także Liceum Ogólnokształcące w Międzychodzie.

      PAPIEROWE ŻONKILE nawiązują do tradycji zapoczątkowanej przez ostatniego przywódcę Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marka Edelmana, który przeżył likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom.

      Już od kilku dni uczniowie przygotowywali KWIATKI PAMIĘCI – ŻÓŁTE ŻONKILE. Od samego rana były one rozdawane wszystkim uczniom i pracownikom szkoły. W ten sposób chcieliśmy upamiętnić bohaterów tamtych wydarzeń.

       

      ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ

     • II Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania- etap powiatowy

     • W środę 5 kwietnia odbył się II etap Powiatowego Konkursu Pięknego Czytania, do którego zakwalifikował się uczeń z klasy Ia Antoni Flajszer. W sumie wystąpiło 27 osób, z których jury wyłoniło laureata. W kategorii IV, czyli młodzież i dorośli I miejsce zajął nasz uczeń. Serdecznie gratulujemy zwycięstwa!

     • Poszukiwanie Zajączka

     • Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski zorganizowali wszystkim Licealistom słodką niespodziankę. Jednak trzeba było się natrudzić, aby ją odnaleźć. Pod koniec pierwszej lekcji wszyscy wyruszyli na poszukiwanie Zajączka. Młodzież świetnie się bawiła, a poszukiwania były bardzo intensywne.  

     • Powiatowy Turniej Piłki Nożnej

     • W piątek 31 marca odbył się Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców - Licealiada (Orlik 2023). Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Daniel Gursz, Szymon Jokiel, Kacper Krzyżaniak, Dawid Leszczyński, Julian Orzeł, Marek Stańko i Marcin Talarek. Drużyna Liceum zdobyła II miejsce w turnieju. Walka była bardzo wyrównana. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukceców.

     • Dzień Wiosny w Liceum

     • Popularny Dzień Wiosny, 21 marca, to w Liceum wielka zabawa. W tym dniu uczniowie  zaprezentowali swoje talenty podczas już cyklicznej imprezy- Festiwalu Piosenki Zagranicznej. Było zabawnie, tanecznie i kolorowo. Na scenie pojawiły się piosenki takich artystów jak: Lu Bega, Pitbull, Celin Dion, Shakira, Abba w bardzo w oryginalnym wykonaniu. Rywalizację wygrała klasa IC  piosenką Celin Dion z filmu Titanic,  II miejsce zajęła klasa IIIB, która wykonała utwór  Sara perche Ti amo,  a  3 miejsce- klasa IVC z piosenką Pitbulla. Tak się bawili Licealiści. Zapraszamy do galerii zdjęć.

    • Koncert Marcina Gąbki
     • Koncert Marcina Gąbki

     • W piątek 3 marca w sali  BPiCAK w Międzychodzie odbył się koncert naszego absolwenta Marcina Gąbki, w którym uczestniczyła cała szkoła. Marcin jest zafascynowany twórczością Jacka Kaczmarskiego i to właśnie jego utwory  mogli wysłuchać Licealiści. Oprócz tego  tworzy własne kompozycje inspirowane twórczością poety. Okazało się, że nasz absolwent  jest fanem Tolkiena i  przygód drużyny pierścienia. Przetłumaczył jeden z tekstów piosenki z książki pisarza i skomponował  do tego muzykę. To było wyjątkowe spotkanie, przy okazji każdy zapoznał się  poezją Jacka Kaczmarskiego. Życzymy Marcinie wielu sukcesów.

     • Konkurs „W hołdzie obrońcom Ojczyzny”

     • W lutym trwały zmagania konkursowe w ramach VIII Wojewódzkiego konkursu „W hołdzie obrońcom Ojczyzny” zorganizowanym przez SP w Kwilczu. Naszą szkołę reprezentowała spora grupa uczniów we wszystkich pięciu kategoriach.  W kategorii recytatorskiej wystąpiły Miranda Oknieńska, która zajęła I miejsce, Oliwia Lemańska- wyróżnienie oraz Alicja Kinecka. W kategorii pieśń patriotyczna wystąpili następujący uczniowie: Julia Łabecka- III miejsce, Julia Konieczna oraz Tomasz Jabłoński. W kategorii literackiej swoje talenty ujawnili: Natalia Kaczmarek – III miejsce, Julia Tymek  oraz Anna Woźniewska, które otrzymały wyróżnienie. Do kategorii historycznej przystąpili: Amelia Ratajczak- II miejsce, Gabriela Klejda- wyróżnienie oraz Weronika Przekadzińska. W kolejnej kategorii – plastycznej zaprezentowały się dwie uczennice: Natalia Gursz- wyróżnienie oraz Katarzyna Krawczyk również wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

     • Rozrywkowy luty

     • Luty w naszej szkole upłynął pod hasłem zabaw i konkursów. Tuż po powrocie z ferii od razu wskoczyliśmy w romantyczny nastrój i SU uczniowski zorganizował Walentynki. Na długiej  przerwie we współpracy z międzychodzką placówką SANEPID odbyła się akcja informacyjna dotycząca HIV i AIDS, a potem konkurs wiedzy na temat tych chorób. Ponadto można było za pomocą poczty walentynkowej wyznać komuś swoje uczucia. Dwa dni później SU zorganizował tłusty czwartek. Podczas przerwy odbył się konkurs jedzenia pączków na czas. Bezkonkurencyjna okazała się klasa IB.  W kolejnym tygodniu tuż przed środą popielcową w naszej szkole SU zorganizował „ostatki”. Na długiej przerwie można było poszaleć przy muzyce w holu szkoły.  W poniedziałek 27 lutego w szkole został zorganizowany turniej sudkou. Przedstawiciele poszczególnych klas walczyli o punkty w ramach ogólnoszkolnego konkursu Superklasa. Zapraszamy do galerii zdjęć na stronie szkolnego fb.

     • Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej

     • W poniedziałek 20 lutego  odbył się Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt- Licealiada. Nasza drużyna zajęła III miejsce w turnieju. Liceum reprezentowały następujące uczennice: Julia Kawka, Anna Pacholak, Martyna Wojciechowska, Zuzanna Bergmann, Katarzyna Królska, Anna Zielińska i Adrianna Łodyga.  Dziękujemy za wspaniałą walkę         i zaangażowanie. Gratulujemy.

     • Studniówka 2023

     • W piątek tuż przed feriami odbył się tak długo wyczekiwany bal studniówkowy. Ze względu na pandemię taki bale były odwołane. Tym bardziej dźwięk poloneza wszystkich poruszył.  W tym roku szkolnym klasy IV C i IVD  zachwyciły wszystkich zebranych tradycyjnym tańcem. Wspólnie  z Panem Dyrektorem, wychowawcami, nauczycielami oraz rodzicami mogliśmy podziwiać dawno nie widziany układ poloneza przygotowany przez p. Ewelinę Smoch. Zabawę tradycyjnie rozpoczął Pan Dyrektor słowami: Poloneza czas zacząć. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczął się bal.

     • FESTIWAL PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ 2022

     • W ostatnim dniu nauki, w czwartek 22 grudnia, w naszej szkole wiele się działo. Kilka minut po godzinie 8.00 uczniowie oraz nauczyciele zebrali się w holu szkoły i wspólnie odśpiewali kolędę. Pan Dyrektor Arkadiusz Karwatka złożył wszystkim świąteczne życzenia. Następnie każda klasa wraz z wychowawcą udała się do sal i wspólnie świętowali wigilie. O godzinie 11.00 w sali CAK w Międzychodzie odbył się Festiwal Piosenki Świątecznej. Nasi uczniowie zawsze mają ciekawe pomysły na różne aranżacje, potrafią też świetnie śpiewać. Nie wszyscy jednak mogą wygrać. Po konsultacji jury przedstawiło wyniki: I miejsce- klasa IIIB, II miejsce ex aequo klasa IIA, IVC, IB, III miejsce zajęła klasa IIIA. Wszyscy otrzymali słodki upominek. W trakcie festiwalu odbył się również quiz świąteczny, wybrani z sali uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące Świąt Bożego Narodzenia i związanych z nimi tradycjami. Wszyscy świetnie się bawili.

     • Pisanie listów Amnesty International

     • W piątek 9 grudnia w naszej szkole odbył po raz kolejny maraton pisania listów dla Amnesty Interanational. Misją Maratonu jest zmiana życia pojedynczych osób bądź społeczności, których prawa człowieka zostały naruszone lub które są takimi naruszeniami zagrożone. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego człowieka. W naszej szkole pojawili się nie tylko Licealiści, ale mogły przyjść również osoby z zewnątrz. Piszącym listy towarzyszył zespół w składzie:  Marysia Jarząbek, Tomek Jabłoński, Joanna Łabudka , Amelia Melerowicz, Magda Konieczna oraz nasz absolwent Rafał Tomala. Nad zespołem czuwał p. profesor Edward Skwiot oraz p. profesor Jędrzej Schubert. Całą akcję pisania listów zorganizowała p. profesor Małgorzata Fojecka. Każdy głos się liczy. Dziękujemy za wasz udział i zaangażowanie.

     • Turniej piłki nożnej

     • W środę 7 grudnia 2022 roku na hali sportowej Międzychodzie odbył się powiatowy turniej piłki nożnej- Licealiada Futsal chłopców. Nasza drużyna zajęła II miejsce w turnieju.  Liceum reprezentowali: Kacper Krzyżaniak, Marek Stańko, Dawid Leszczyński, Julian Orzeł, Marcin Talarek, Szymon Jokiel, Daniel Gursz, Mateusz Skrzypczak i Marcel Kadziszewski.
      Nasi uczniowie świetnie się spisali, byli bardzo zaangażowani i udało się wywalczyć podium. Gratulujemy!!!

    • Turniej Tenisa Stołowego Chłopców
     • Turniej Tenisa Stołowego Chłopców

     • W dniu 29 listopada odbył się turniej tenisa stołowego w miejscowości Objezierze, na którym Liceum Ogólnokształcące w Międzychodzie reprezentowali Michał Skokowski i Dominik Sawala.
      Nasi uczniowie zajęli V miejsce w Licealiadzie 1/4 Mistrzostw Województwa Wielkopolskiego w Tenisie Stołowym Chłopców.
      Gratulujemy i  życzymy dalszych sukcesów.

     • Powiatowy Konkurs Recytatorski- poezja Wisławy Szymborskiej

     • We wtorek 22 listopada w Kwileckim Centrum Kultury i Edukacji odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych Powiatu Międzychodzkiego. Naszą szkołę reprezentowało wielu uczniów: Gabriela Ciepła, Helena Dobkowicz, Antoni Flajszer, Julia Kawka, Gabriela Klejda, Zuzanna Krzyżaniak, Oliwia Lemańska, Julia Napierała, Miranda Oknieńska i Katarzyna Więch. Nasi uczniowie zdobyli podium i wyróżnienia: I miejsce- Antoni Flajszer, II miejsce- Julia Kawka, natomiast III miejsce zajęła Oliwia Lemańska. Wyróżnienia zdobyły Miranda Oknieńska oraz Gabriela Klejda. Serdecznie gratulujemy sukcesu!

     • Wycieczka do Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie oraz Cinema City

     • W dniu 22 listopada klasy Ib i Ic wraz z wychowawcami- p Eweliną Smoch i p. Beatą Bernaś, uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej oraz integracyjnej. Na początku uczniowie zatrzymali się w Lusowie, gdzie zapoznali się z historią Powstania Wielkopolskiego oraz losami powstańców. Następnie udali się do galerii Plaza na wybrany film. Tym razem była to projekcja „Czarnej pantery. Wokanda w moim sercu”. Choć pogoda nie sprzyjała, energii i zapału nie brakowało. Było ciekawie, pouczająco i zabawnie.

    • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
     • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     • W czwartek 10.11.22 w naszej szkole odbył się rajd z okazji  Święta Niepodległości. Licealiści wraz z wychowawcami otrzymali współrzędne pomników  i mieli za zadanie  odnaleźć je w różnych częściach miasta.  Ten edukacyjny rajd miał na celu zapoznanie naszych uczniów z historią oraz uczczenie Święta Niepodległości  w nietypowy sposób. Przypięte biało-czerwone kokardy  lub flagi przypomniały również mieszkańcom miasta        o nadchodzącym święcie. Po wszystkim spotkaliśmy się w szkole, odśpiewaliśmy hymn państwowy, a następnie spróbowaliśmy pysznej i ciepłej grochówki.

  • Kontakt

   • Liceum Ogólnokształcące im. J. Dąbrowskiego
   • ul. gen. Sikorskiego 27 64-400 Międzychód 64-400 Międzychód Poland
   • (95) 748-24-75
   • Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15
 • Znajdź nas